Wojciech Eichelberger
Używając jego własnych słów, jest psychoterapeutą, trenerem i doradcą biznesu. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka.
Izabela Dominko
Psychoterapeuta tańcem i ruchem, doktor nauk humanistycznych, trener i coach, członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem. Współtwórczyni idei Freedance w Polsce,
Anna Myśliwczyk
Fotograf, portrecista, prekursor fotografii terapeutycznej w Polsce, ekspert fotografii kobiet, nauczyciel kundalini jogi, instruktor jogi twarzy/face fitness.
Katarzyna Matejczyk
Psychoterapeuta, trener, Instruktor Gimnastyki Słowiańskiej kobiet, pracuje w nurcie Intensywnej Krótkoterminowej Terapii Psychodynamicznej (ISTDP)
Sergiusz Żemek
Organizator projektu - menedżer, mentor, praktykę zarządzania wzbogaca wymiarem psychologicznym pracą w nurcie Analizy Transakcyjnej
Psychoterapeuta Wojciech
Eichelberger i
Fotograf Anna Myśliwczyk
Przedstawiają
Ukryte ja, Idealne ja, i ja, które chcę pokazać światu
Warsztat silnie rozwojowy dla Kobiet
III EDYCJA
prowadzą
Fotograf Anna Myśliwczyk
Psychoterapeuta Tańcem i Ruchem Iza Dominko
Psychoterapeuta Katarzyna Matejczyk
III Edycja Warsztatu odbędzie się:
09-11.10.2020
w Willa Syrena
Konstancin Jeziorna
Chylicka 31
Program przewiduje
- zajęcia grupowe od piątku do niedzieli
- pracę terapeutyczną
- pracę z ciałem
- profesjonalną, indywidualną charakteryzację
- profesjonalną, indywidualną sesję zdjęciową
- 15 zdjęć w formacie cyfrowym
- wydruki 2 zdjęć w dużej rozdzielczości
Opis Projektu
"Już dawno zauważyłem, że fotografia - a w szczególności portrety - może u fotografowanych ludzi inicjować świeżą i zaskakującą refleksję na własny temat a nawet być początkiem istotnego epizodu terapeutycznego.
Gdy w lecie [2019 roku] spotkałem na moich jachtowych warsztatach Annę Myśliwczyk, która, jakby od niechcenia wciągnęła kilka uczestniczek w spontanicznie aranżowane sesje portretowe, podkręcając proces przemiany, w którym były – pomyślałem sobie, że czas sprawdzić co wyniknie ze świadomego połączenia fotografii z warsztatem psychologicznym. Stąd powstał pomysł pierwszego warsztatu "foto-terapii", na który z przekonaniem zapraszamy chętne i odważne kobiety.
Dlatego kobiety, bo to kobiety od wieków doświadczały i nadal doświadczają ogromnej presji męskiego, patriarchalnego stereotypu kobiecości, który bardzo ogranicza możliwość wszechstronnego rozwoju ich fizycznego, psychologicznego, intelektualnego i duchowego potencjału. Stąd zapewne bierze się powszechna u kobiet obsesja lustra, które od wieków oferuje im niezbędny sprawdzian szans na spodobanie się męskim władcom tej planety, sprawdzian dopasowania się do narzuconego przez mężczyzn, opresyjnego, ograniczającego stereotypu kobiecości. Piszę o tym dużo w książce „Kobieta bez winy i wstydu”, która od 30 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelniczek i dlatego polecam ją, jako wstępną lekturę dla wybierających się na ten warsztat.
Bo celem tego warsztatu jest stworzenie uczestniczkom upragnionej okazji do roztrzaskania lustra kulturowej-obyczajowej, stereotypowej układności i pokazanie obiektywowi tych twarzy, takiego ciała i tej ekspresji, które dotychczas ukrywaliśmy nie tylko przed naszym otoczeniem, ale – być może – nawet przed sobą.
Poddanie się obiektywnemu spojrzeniu obiektywu i zdanie sobie sprawy z różnicy pomiędzy naszym rzeczywistym obrazem a tym wyobrażonym, który nosimy w głowie - to tylko początek drogi. Idąc dalej możemy ujawnić obiektywowi te ważne potrzeby, emocje i możliwości, które nauczyliśmy się wypierać albo im zaprzeczać, bo nie podobały się np. mamie czy tacie - i zacząć w ten sposób poszerzać pole swoich możliwości i swojej ekspresji.
Bywa, że przeczuwamy w sobie jakąś nieznaną, siłę/energię, która gdzieś głęboko daje o sobie znać, ale nie może się uwolnić. W tej sprawie przychodzi z pomocą psychoterapia ciała, ruchu i ekspresji zwana też „pracą z ciałem”. Dlatego będzie z nami na warsztacie Iza Dominko, znakomita terapeutka DMT (Dance and Movement Therapy) pracująca z ciałem, ruchem i energią.
Gdy potem zobaczycie zrobioną przez Annę Myśliwczyk fotografie dokumentujące waszą wyzwalającą akcję ujawniania ekspresji zapomnianych emocji i potrzeb, to łatwiej wam będzie zasymilować tę odzyskaną część a w konsekwencji przestać ją wypierać i dezawuować - co znakomicie wpłynie na wasze przyszłe samopoczucie i możliwości.
W kontakcie z obiektywem każda z kobiet przechodzi swój indywidualny, niepowtarzalny proces zależny od tego co zostało w jej dotychczasowym życiu wyparte i zaprzeczone. Czasami jest to prawdziwe, niestereotypowe piękno, czasami zmysłowość, czasami seksualność. Ale najczęściej bywa to siła, gniew, zdolność do walki i obrony, radość, niezależność czy nieegzaltowana duchowość. Ale bywa też, że może się pojawić potrzeba ujawnienia swojej bolesnej, zranionej części, rozpaczy albo słabości. Słowem będziemy dążyć do tego, aby uczestniczki nie ulegały pokusie reprodukowania grzecznych, „wyfotoshopowanych” okładek kobiecych i lifestyle’owych, kolorowych magazynów.
Kluczowa postać tego przedsięwzięcia, fotograficzka Anna Myśliwczyk, dzięki swojej intuicji, empatii, odwadze i psychologicznej wrażliwości - odzyskanych i ugruntowanych na jej własnej drodze rozwoju - będzie czuwać nad tym aby w indywidualnych sesjach zdjęciowych uczestniczki odważnie poszukiwały i dawały wyraz zapomnianym aspektom ich tożsamości a zarazem czyniły to z szacunkiem dla własnych granic.
Tak jak w psychoterapii, dane osobowe uczestniczek i ich fotografie będą w tym projekcie otoczonę kompletną tajemnicą i szczelną dyskrecją. Nikt oprócz fotografowanej i fotograficzki nie będzie mógł zobaczyć zdjęć bez pozwolenia zainteresowanej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zapewnienie i dotrzymanie powyższych zasad jest koniecznym warunkiem powodzenia tego warsztatu."
Wojciech Eichelberger
Celem Psychoterapii poprzez Fotografię jest praca w następujących obszarach:
Warsztaty pomogą Ci w:
Warsztat w proponowanej formie był organizowany po raz absolutnie pierwszy 15.11.2019r. i miał charakter zupełnie wyjątkowy: był pierwszą tak ambitną próbą połączenia technik psychoterapeutycznych z metodami fotografii terapeutycznej oraz psychoterapii tańcem i ruchem – być może na skalę światową. Druga edycja (10-12.07.2020) przewiduje zredukowanie do minimum potencjalnych zjawisk przeniesieniowych związanych z obecnością mężczyzn podczas pracy terapeutycznej oraz pracy z fotografem, dlatego mężczyźni w tej części warsztatów będą nieobecni. Po warsztatach przewidziany jest dodatkowy warsztat "Follow Up" z Wojciechem Eichelbergerem służący wsparciu przy asymilacji doświadczeń z warsztatu właściwego i konfrontacji ze zdjęciami, oraz pozwalający na pogłębioną pracę terapeutyczną związaną z poruszonymi podczas warsztatów emocjami.
Warsztat w rozwijanej tu formie był organizowany po raz absolutnie pierwszy w 2019r. i miał charakter zupełnie wyjątkowy: był pierwszą tak ambitną próbą połączenia technik psychoterapeutycznych z fotografią terapeutyczną - być może na skalę światową. Efekty terapeutyczne osiągnięte podczas pilotażu były piorunujące. Kontynuujemy więc pracę w tej obiecującej formie, pogłębiając warsztat i szlifując narzędzia z każdą kolejną odsłoną.
Aby zredukować do minimum możliwe tzw. przeniesienia (na ojca) związane z obecnością mężczyzn, które mogłyby zakłócić proces terapeutyczny w stosowanej tu formie, od drugiej Edycji warsztatów grupę prowadzą wyłącznie kobiety - doświadczone psychoterapeutki. Po warsztatach przewidziany jest dodatkowy warsztat "Follow Up" z Wojciechem Eichelbergerem służący wsparciu przy asymilacji doświadczeń z warsztatu właściwego i konfrontacji ze zdjęciami, oraz pozwalający na pogłębioną pracę terapeutyczną związaną z poruszonymi podczas warsztatów emocjami.
Ze względu na intymny charakter zarówno przeżyć w trakcie warsztatu, jak i zdjęć, które podczas warsztatu powstaną, zapewniona jest całkowita dyskrecja i bezpieczeństwo uczestniczek w sprawie dostępu do zdjęć osób innych niż fotograf.
Masz pytania? skontaktuj się z nami:
biuro @ anna-mysliwczyk.pl
tel. 690 920 130
Psychoterapia poprzez Fotografię III
Cena warsztatu 2 250 PLN
Uwaga: liczba miejsc ograniczona, ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem, o uczestnictwie decyduje kolejność wpłat zaliczek.